Yazı Yazarak Para Kazanmak

Para kazanmanın günümüzde birçok yolu vardır. Bunlardan bir tanesi de bilgisayarda yazı yazarak para kazanmak şeklindedir. Web sitesi içeriği işlerde sadece bilgisayar, internet ve Office programlarının yüklü olması yeterlidir.

Ardından sadece size belirtilen başlıklar neyse onunla ilgili yazmanız gerekir. Bunun için internette bulabileceğiniz birçok ilan vardır. Dolayısıyla tek yapmanız gereken bunlara başvurmadır. Sonrasında da seviyenizi belirlemek için bir deneme yazısı kaleme aldırılır.

Eğer bunu geçerseniz, işe aynı gün başlayabilirsiniz. Buna ek olarak edebiyat ile ilginiz varsa kendi eserinizi oluşturup bunun üzerinden de bir gelir elde edebilirsiniz. Ancak her iki durumda da bilmeniz gereken iyi bir Türkçe bilgisinin şart olduğudur.

Önemli: Ekibimize 5 kişi dahil oldu, sizde yazı yazarak para kazanmak istiyorsanız kariyerfikri@gmail.com mail adresinden veya yazı içerisinde bulunan form aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazı Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazarak para kazanma için ilk olarak bir iş bulmanız gerekir. Eğer internette bulunan kariyer sitelerini kontrol ederseniz, oldukça fazla sayıda ilanla karşılaşabilirsiniz. Ardından tek yapmanız gereken ilgili platformda bir üyelik kaydı oluşturmak, CV hazırlamak ve başvuru yapmaktır.

Bu tamamlandıktan sonra kabul için deneme yazısı geçilir. Eğer kabul edilirseniz e-mail ya da mesajlaşma uygulamaları üzerinden işleri alabilirsiniz. Ardından tek yapmanız gereken açıklamalara göre yazıyı hazırlamaktır.

Bu bittikten sonra da geri yollamanız gerekir. Hepsinin bir son teslim zamanı olduğu için buna uygun davranmanız, asla vaktini aksatmamanız şarttır. Aksi durum memnuniyetsizliklerin oluşmasına, böylece yeni işler alamananıza neden olabilir.

yazı yaz para kazan
Web sitesi içeriği hazırlama adımları

Buna ek olarak kendiniz de çalışabilirsiniz. Bunun için sadece internette duyuru vererek yazı yazdığınızı söylemeniz gerekir. Ardından müşterileriniz sizinle iletişim kurarak bilgi alabilir. Eğer sizinle çalışmayı kabul ederlerse aynı şekilde yazarak onlara geri atabilirsiniz.

Ayrıca bir firma bünyesinde çalışmaya başlamışsanız, sadece firmaya düzenli bir şekilde giderek çalışmanız gerekir. Hangisini seçerseniz seçin kısa vadede kazandırmaya başlar.

Yazı Yazarak Ne Kadar Kazanç Sağlanır?

Yazı yazma işi zaman ve araştırma isteyen bir iştir. Zamanınız ve araştırmacı bir kişiliğiniz varsa zevkle bu işten para kazanabilirsiniz. Freelancer yani serbest çalışan olarak da yazı yazıp para kazanabilirsiniz. Aşağıda paylaşacağımız internet siteleri aracılığıyla yazı ihtiyacı olan kişilere ulaşabilir ve işi alabilirsiniz. Serbest çalışan kişiler kelime başına ücret almaktadır. Örnek olarak 100 kelime başına 5 TL talep ederek günde 1000 kelime yazı yazarsanız 50 TL kazanç elde etmiş olursunuz. Zamana vurduğumuzda ise 2-3 aralığında rahatlıkla 1000 kelime yazı yazabilirsiniz. Özellikle öğrencilerin tercih ettiği yazarlık işi ile boş zamanlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Dijital medya ajanslarına kayıt olarak veya anlaşarak da yazı işleri alabilirsiniz. Ancak bunun daha zorlu ve emek isteyen bir yol olduğunu söyleyebiliriz. İçerik ajansları aldığı siparişleri sizlere yönlendirmektedir. Ajanslar ile çalışan başlangıç seviyesindeki yazarlar ortalama 100 kelime başına 5 TL kazanç elde etmektedir.

Makale yazarak para kazanabileceğiniz internet siteleri;

 • R10.net Davetiye ile üyelik alımları yapılmaktadır. Davetiyeniz yok ise katı kural bulunmaktadır, kimlik onayı yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız işlerden herhangi bir komisyon alınmaz.
 • Bionluk.com (Freelancer iş ilanı açabilmeniz 25 TL karşılığında üyelik almanız gerekmektedir.) Yüksek komisyon oranları bulunmaktadır.
 • Sadeceon.com İlan açması ücretsizdir ancak komisyon oranları oldukça yüksek seviyededir. Yapacağınız işlerden %40 komisyon almaktadırlar.
 • Kariyerfikri.com Sitemiz içerisinde yazarlık yaparak para kazanabilirsiniz. Tüm detaylar için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kariyer Fikri yazar kadrosuna dahil olmak ister misin?

Belirlemiş olduğumuz konularda özgün içerik hazırlayabilecek belirttiğimiz kurallara dikkat edebilecek kişiler bizimle iletişime geçebilir.

Sayfanın alt tarafında bulunan “Yorum Yap” alanından geçerli bir mail adresinizle başvuruda bulunabilirsiniz. Size mail adresiniz üzerinden ulaşacağız.

SeviyeÜcret (100 Kelime Başına)
Başlangıç seviyesi5 TL
Orta seviye5,75 TL
Seo Uyumlu İçerik6,50 TL
Uzman İçerik (Araştırma gerektiren içerik türü)8,50 TL
Kariyer Fikri Yazar Kadrosu

Web Sitesi İçeriği Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle web sitesi içeriği hazırlarken Türkçe dil ve imla kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Belirli kaynakları inceleyerek konu hakkında bilgi edindikten sonra yazıyı hazırlamalısınız. Kopyala yapıştır yaparak veya kaynaktaki yazıyı düzenleyerek kesinlikle sunmamalısınız. Bu durumda işi veren kişi ile sorun yaşarsınız. İş veren yazının kopya olup olmadığını kolay bir şekilde anlamaktadır. Kariyer Fikri yazar kadrosu içerisinde bu durum ile karşılaştığımız taktirde üyeliğini sonlandırmaktayız.

Kitap Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Eğer yazı yazarak para kazanmak istiyorsanız bir diğer çözümünüz de kitap yazmadır. Edebi yönünüze de güveniyorsanız, size güzel bir kazanç sunabilir. Burada ilk olarak hangi kitleye hitap edeceğinizi belirlemeniz gerekir.

 • İlginizi Çekebilir: Pasif Gelir Kaynakları ile farklı para kazanma yolları hakkında fikir sahibi olabileceksiniz. Hazırladığımız rehberi incelemenizi önermekteyiz.

Bundan sonra da yazacağınız türe karar verilir. Son olarak da bir konu düşünülür. Ardından bir başlık bularak ilk cümleden girmeniz yeterlidir. Sayfa uzunluğunun belirli bir sınırı yoktur. Ancak insanlar genel olarak çok uzun kitapları sevmediği için standart sayfa sayısına uyum göstermeniz tavsiye edilir. Ayrıca bir seri halinde hazırlamak da insanlar arasında bir ilgi uyandırabilir.

Kitabın yazımı ve kontrolü tamamlandıktan sonra sadece nasıl paylaşacağınız belirlenmelidir. E-kitap yazarak para kazanmak istiyorsanız Google Play gibi kaynaklar üzerinden pazarlamanız gerekir. Müşterileriniz buradan satın alarak dijital biçimde okur.

Ancak geleneksel olarak bir yayıneviyle veya ajanslar ile de anlaşabilirsiniz. Burada her satıştan size bir kâr sunulur. E-Kitaba yönelmek bu nedenle daha kârlı olacaktır. Makale yazarak para kazanmak ile kitap satmakta uzun vadeli bir kazançtır.

Makaleden ne kadar para kazanılır sorusuna da cevap verdik aklınıza takılan hususları sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek farklı para kazandıran yollar;

Bunları da beğenebilirsin
36 Yorumlar
 1. sinem korkmaz diyor

  bu iş tam benlik.

  1. Kariyer Rehberi diyor

   Merhaba, Sinem Hanım daha önce web sitesi içeriği hazırladınız mı?

 2. sinem korkmaz diyor

  merhaba. hayır daha önce web sitesi içeriği hazırlamadım. ama konu hakkında bilgim mevcut.

  1. Kariyer Rehberi diyor

   Merhaba, mail adresiniz ile iletişime geçildi.

 3. Burak diyor

  Bu işi rahatlıkla yapabilirim

  1. Kariyer Rehberi diyor

   Merhaba, kariyerfikri@gmail.com mail adresi aracılığıyla bizimle iletişime geçer misiniz.

 4. Dilek diyor

  Denemek isterim.

  1. Kariyer Rehberi diyor

   Merhaba, kariyerfikri@gmail.com mail adresi aracılığıyla bizimle iletişime geçer misiniz.

 5. Emine DİKİŞ diyor

  Bilgisayarım var hızlı da yazabiliyorum lise mezunuyum yazım konusunda eskiklik de olmaz bu iş tam benlik 🤚🏻

  1. Kariyer Rehberi diyor

   Merhaba, kariyerfikri@gmail.com mail adresi aracılığıyla bizimle iletişime geçer misiniz.

 6. Jale diyor

  Merhaba yazi yazarak para kazanmak isin denemek isterim cok hizli yazarim

  1. Kariyer Rehberi diyor

   Merhaba Jale, kariyerfikri@gmail.com mail adresi aracılığıyla bizimle iletişime geçer misiniz.

 7. İrem diyor

  Denemek isterim çok güzel ve insana Bi çok şey katacağına inanıyorum

 8. Aida Agakishieva diyor

  Denemek istiyorum

 9. Zeliha diyor

  Kitap yazma ve içerik üretme konusunda gayet iyi olduğumu düşünüyorum bu işi severek yapabilirim

  1. Kariyer Rehberi diyor

   Merhaba Zeliha Hanım, kariyerfikri@gmail.com mail adresimizden bize ulaşır mısınız?

 10. Havvanur diyor

  Bende katılmak istiyorum

  1. Kariyer Rehberi diyor

   Merhaba, kariyerfikri@gmail.com mail adresimizden bize ulaşır mısınız?

 11. Özgür diyor

  Bu şey harika

 12. Doğukan diyor

  Bu işi rahatlıkla yapabilirim.

 13. Güneş diyor

  ben bu isi yapa bilirim. bir cok kez makaleler hazırladım ve bunun karsılığında bir cok ödül aldım. yazmak benim işim.

 14. Güneş diyor

  ben bu isi yapa bilirim. bir cok kez makale yazdım. ben de katılmak istiyorum.

  1. Kariyer Rehberi diyor

   Merhaba Güneş Hanım, kariyerfikri@gmail.com adresinden bize ulaşır mısınız?

 15. nurdan diyor

  Seo bilgim var ve daha önce içerik üreticiliği yaptım

  1. Kariyer Rehberi diyor

   Merhaba Nurdan Hanım, kariyerfikri@gmail.com adresinden bize ulaşır mısınız?

 16. Ezgi diyor

  İlk yazımı hazırlayıp teslim ettim ilk kazancımıda sağladım. Umarım uzun soluklu yazı yazma işi alabilirim. Çok teşekkür ederim.

 17. Ayten diyor

  Merhaba yazı yazarak para kazanmak isterim denemek istiyorum lütfen bilgi verir misiniz? Sadece yazılacak konuyu siz mi vereceksiniz

  1. Kariyer Rehberi diyor

   Merhaba, Ayten hanım evet sadece konuyu biz vereceğiz. kariyerfikri@gmail.com mail adresinden bize ulaşır mısınız?

 18. Gülseren diyor

  Yapabilirim içerik üreticiliği yapmıştım zorlanıcağımı düşünmüyorum bende katılmak istiyorum.

  1. Kariyer Rehberi diyor

   Merhaba, Gülseren hanım kariyerfikri@gmail.com mail adresinden bize ulaşır mısınız?

 19. Süleyman diyor

  Nasıl yazı yazark kazanacağım

 20. Kübra diyor

  bilgisayarım var yazı hızıma güveniyorum kesinlikle bu iş tam benlik.. katılmak istiyorum 🙂

 21. Allahverdi diyor

  İlk kez katılıyorum.Kendime güveniyorum.ve herkese uğurlar dilerim🤲

 22. Nuranə diyor

  Başvuru yaptım. Bu işi yapa bileceğimden eminim

 23. Muhammed diyor

  Selam. bu iş tam benlik,Daha oncede bu iste çalişdımş

 24. Pelin ÖZEGE diyor

  Bu işi yapabilecegime inanıyorum. yeni şeyler yapmaktan zevk alırım. sizinle çalışmak istiyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemizi kullanarak çerezlere (cookie) izin vermektesiniz. Detaylı bilgi için Çerez Politika'mızı inceleyebilirsiniz. Kabul etDetaylar